sobota 29. listopadu 2008

Klát - 2. díl

Dnes jsem se poprvé od návratu z Afriky dostal do své truhlárničky. V pátek jsem si kvůli tomu v Praze koupil plný kufr palivového dřeva, abych mohl pěkně topit. Ráno byly v dílně necelé dva stupně, takže jsem roztopil kamínka a pustil se do další části práce na klátu. Během dvou hodin bylo v dílně krásných 12°C, což bylo velice příjemné. Rozhodl jsem se dotáhnout do konce práce na vnitřním prostoru. Vzal jsem tedy elektrickou brusku a vybrousil co nejlépe vnitřek. Není to sice úplně dokonalé, protože na větších nerovnostech bych musel nechat ruce, ale s těmi si včely poradí pomocí propolisu. Po úvahách jsem se rozhodl vnějšek klátu vyřezat. To má sice i estetické důvody, ale hlavním důvodem je to, že se kmen zbaví lýka pod kůrou, kde se zadržuje obrovské množství vody a kmen tak obtížně vysychá. Tím, že jsem do kmene udělal díru jsem z jedné strany schnutí urychlil. Tím dochází k nerovnoměrnému vysychání a větším možnostem popraskání. To je zatím ještě moje noční můra. V nejbližší době opatřím klát asi provizorně ocelovými pásy, aspoň do té doby, dokud si nebudu jistý, že příliš nepopraská. Odstranění kůry jde nejlépe pomocí většího dláta. Trvalo mi to asi hodinku. Pak nastala práce, které jsem se obával a pořád ji oddaloval. Totiž vyříznutí vletového otvoru. Nejprve jsem si ho vyznačil uvnitř úlu. Poté jsem si otvor vydlabal do hloubky asi jednoho centimetru dlátem. To z toho důvodu, že motorová pila má při "zapíchnutí" tendenci cuknout a mohlo by dojít k proříznutí většího otvoru. Otvr jsem se rozhodl udělat 18x2cm veliký. Tím má dnešní práce skončila. V hlavě teď nosím plány vnitřního uspořádání, které chci v nejbližší době přenést do skutečnosti. To ale zase v dalším díle.
Původně jsem v truhlárničce topil elektrickými kamny. Ty ale vyhřívaly prostor velice pomalu, takže jsem se rozhodl pro klasická kamínka na dřevo a to se vyplatilo. Dokonce jsem se zamiloval do toho zvuku praskajícího dřeva při práci:)

Chce to trochu trpělivosti, ale když správně zvolíte zrnitost, tak jde broušení i mírně vlhkého dřeva dobře. Pro první broušení jsem zvolil zrnitost 40 a 80.

Kůra šla odstranit docela dobře. Pod ní se zadržovalo větší množství vody a všechno bylo nasáklé.

I z metrového kusu je tolik kůry, že mi to vystačí na topení na několik týdnů:)

Vyznačení vletového prostoru uvnitř klátu

Proříznutý otvor z venkovní strany

... a ze strany vnitřní

2 Comments:

Anonymous Vančís said...

Takže znovu: slyšet, mlýn, blýskat se, polykat, plynout, plýtvat, vzlykat, lysý, lýko, lýtko, lyže, pelyněk, plyš...vždyť jsme to probírali už ve třetí třídě, ty saláte ;-)

pondělí, 01 prosince, 2008  
Blogger red82 said...

Díky maestro:) to víš, plná hlava myšlenek, teď se to valí ven a není čas přemýšlet nad pravopisem:)

pondělí, 01 prosince, 2008  

Okomentovat

<< Home